Není nic zvláštního na tom, když se obyvatelé pohraničních městeček rozhodnou, že budou pracovat v Německu. Mnohdy k tomu nepotřebujete ani perfektní znalost němčiny ale pouhé základy. Proč však tolik lidí odchází za prací do Německa? Není totiž neobvyklé, že za takovou prací odchází lidé, kteří bydlí daleko od česko-německých hranic.
Vyšší plat
Samozřejmě, největším tahákem pro Čechy je vyšší německý plat. Průměrná mzda je asi třikrát větší než ta naše. Němci mají vyšší náklady na bydlení a platy jsou tomu uzpůsobeny, nicméně pokud máte možnost pracovat v Německu a bydlet přitom v Česku, je to ta nejlepší kombinace, kterou můžete vymyslet.
Ubytování
Pokud nemáte možnost se každý večer vracet z práce domů do Česka, určitě oceníte, že hodně zaměstnavatelů nabízí k práci zdarma ubytování. Někteří, hlavně třeba v oblasti gastra, jsou zvyklí, že se na jejich pracovních pozicích střídají cizinci, kteří nemají kde bydlet. Nečekejte nějaké úžasné ubytování ve stylu pětihvězdičkového hotelu, ale na první měsíce, než si třeba najdete něco svého, je to naprosto skvělé. A ušetříte tím velké peníze, protože nájmy v Německu nejsou vůbec levné.
Příspěvky na děti
I když nemáte německé občanství, nebo dokonce ani německou trvalou adresu, i tak máte nárok na tzv. kindergeld https://www.preklady-nemeckeho-jazyka.cz/kindergeld/. K tomu, abyste tento příspěvek dostali, stačí, když alespoň jeden rodič nezletilého dítěte pracuje v Německu a odvádí státu řádně daně. Určitě o tento příspěvek zažádejte, pokud je to váš případ.
Benefity od zaměstnavatelů
Němečtí zaměstnavatelé si svých zaměstnanců váží a odměňují je různými benefity. Ve většině případů. Samozřejmě, i tady můžete narazit na nepříjemného zaměstnavatele, u kterého budete vůbec rádi, když z něj dostanete svoji výplatu. Mezi nejběžnější benefity patří dovolená navíc, zkrácený pracovní týden (obvykle na délku 35 hodin), prémie a bonusy a podobně.